У изградњи енергетског друштва једна од полазних тачака је едукација ученика, промоција и приказ њихових радова, идеја и размишљања, којима се доприноси подизању свести о енергетској ефикасности, заштити животне средине и управљању отпадом. Пројекат “Енергија је свуда око нас” настао је из потребе да се пробуде интересовања младих које у будућности чека проблем употребе енергије, да се укаже да енергије нема у изобиљу и да се јављају енергетске кризе.
У активности су током 2016. године биле укључене основне и средње школе широм Војводине. Покровитељ ове манифестације, која се реализује већ седам година, је Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, а организатор је Центар за развој и примену науке, технологије и информатике. Пројектом је предвиђено да се у току године реализују разне активности које се приказују у модалитету за који се ученици слободно опредељују: 1. Модели и макете; 2. Мултимедијалне презентације; 3. Литерарни радови; 4. Ликовни радови.
Наша школа, предвођена тимом наставника – ментора, учествује у овом пројекту, од самог почетка. Иницијатори су професори информатике, Костанца Ђоловић и Романца Лупулеску, проф. ликовне културе Даниел Суса, проф.техничког образовања Адореан Велић и проф. разредне наставе Татјана Романов. Ученици се подстичу на креативност у изради радова, како би дали свој допринос проблематици пројекта. Сваке године добитници смо награда, у свим категоријама. Ове године, наша школа награђена је као најбоља школа у Војводини и носилац је прве награде у овом пројекту, за допринос ширењу идеје о обновљивим изворима енергије и заштити животне средине. На поклон смо добили компјутер.
У холу зграде Владе АП Војводине у Новом Саду, 24. јануара 2017. године приређена је завршна свечаност овог пројекта. На конкурс је пристигло неколико хиљада радова из свих категорија, а жири је одабрао најбоље. У категорији литерарних радова наша ученица 5/2, Анђела Савовић, под менторством професора српског језика Марије Трајковић, освојила је друго место.
Веома смо поносни што су најмлађи ученици наше школе, прваци, освојили две награде, под менторством учитељице Татјане Романов. Ученик Матија Гросу, освојио је друго место за литерарни рад, а цело одељење је награђено специјалном дипломом за колективни, ликовни рад. Учитељица и прваци су тимским радом креирали рад у мозаик техници о обновљивим изворима енергије,интегративно повезујући садржаје и учећи о значају Сунца, енергији и снази ветра, богатству река и значају земљишта. Током двомесечног рада, ученици су стицали знања о значају и уштеди енергије, вежбајући колаж технику и развијајући моторику руке, која је важна у првом разреду.
Потребно је, од самог почетка школовања, развијати еколошку свест код ученика јер ће, управо најмлађи, бити носиоци промена и решења овог претећег глобалног проблема.
Проф. разр.наставе, Татјана Романов,
Специјалиста методике наставе природе и друштва
На завршној свечаности пројекта „Енергија је свуда око нас 2016”
Kraj prvog polugodišta
CONDIȚII MAI BUNE DE LUCRU
Succesul elevului vine nu numai de la cunoștințele dobândite din manuale, ci și din metodele de muncă de cercetare individuală. Acestea nu ar fi posibile dacă nu ar avea școala condițiile necesare; calculatoare, imprimante, dicționare, cărți de lectură suplimentară, instrumente muzicale, cabinete dotate cu rețea de Internet și nu în ultimul rând, cadre didactice de specialitate.
În luna noiembrie, la școală a poposit o delegație condusă de domnul Stelian Cornea de la Rotary Club din Caransebeș, respectiv președintele acestuia, Alin Ispas. Rotary Club promovează Învățământul și Sănătatea și în acest an a donat aceastei instituții școlare o imprimantă multifuncțională, instrumente muzicale și accesorii pentru unele instrumente, mandoline, orgă, melodici, cinci calculatoare complet dotate, cărți pentru biblioteca școlară, printre care Dicționarul explicativ al limbii române (DEX), Dicționarul ortografic, ortoepic și de morfologie (DOOM) și Istoria Banatului.
La această întrunire care s-a desfășurat în biblioteca școlii, unde s-au adresat domnii Stelian Cornea, directorul școlii, Octavian Crețu, Zlatko Šimak, președintele Adunării Comunei Covăcița, comună înfrățită cu orașul Caransebeș, din anul 2013, a avut loc și un recital. Și-au dat contribuția: Elena Molea din Caransebeș, iar din școala gazdă, au recitat: Cristina Neda, Lauriana Bălan, Bianca Bălan, Stefan Đolović, Aleksandra Tamaš, Ivan Radić și Anastasia Oalge. S-a recitat și în limba română și în limba sârbă. Pe un video bim s-au dat fragmente din programele muzicale din care s-au putut vedea munca și talentul formației corale, a orchestrei școlii și a formațiilor de dansatori.
Elena Cojocar
Radionica sa roditeljima
Učiteljica Florentina Puja sa svojim učenicima III1 razreda održala je čas „Šeširdžija“. Na času Narodne tradicije bili su prisutni i roditelji učenika koji su učestvovali u realizaciji časa. Pomagali su deci da naprave lepe kreativne šešire od papira i raznih drugih materijala. Roditeljima se veoma dopao ovakav vid saradnje. Na kraju časa učenici su izložili svoje radove i napravili izložbu sa svojim kreacijama.
DEČJA NEDELJA
Povodom Dečje nedelje u našoj školi se organizuje niz aktivnosti koje deca s radošću očekuju svake godine. Ove školske godine Dečja nedelja se obeležava od 3. do 9. oktobra 2016. godine pod motom “Neću da brigam, hoću da se igram!”. Učenički parlament je sa učiteljicom Slađanom Milošević organizovao aktivnosti koje su se realizovale u toku ove nedelje.
U ponedeljak ujutru 3.oktobra 2016. organizovana je Decja pijaca. Učenici su se organizovali i izneli da prodaju stvari koje im više nisu potrebene ili su nešto zanimljivo pravili i na taj način uspeli da zarade neki džeparac.
U utorak su učenici crtali na temu “Neću da brigam, hoću da se igram!”, a najuspešniji radovi su bili izloženi na panou u holu škole. Nakon toga učenici nižih razreda uživali su u pozorišnoj predstavi koju je izvela trupa “Zvezdica” iz Zrenjanina. Za učenike viših razreda pustena je projekcija filma “Eni”.
Sledećeg dana 5. oktobra 2016. učenici su menjali nastavnike, učitelje i ostale radnike škole. Ova aktivnos se tradicionalno obeležava u našoj školi i učenici je svake godine s nestrpljenjem očekuju.
U četvrtak u popodnevnim časovima organizovan je bio maskenbal. Birala se najkreativnija, najsmešnija , najstrašnija i najorginalnija maska. Deca su se zasta potrudila da se dobro maskiraju i svi su uživali u ovoj manifestaciji.
U petak nakon održanih časova organizovana je priredba u čast naših najmlađih đaka prvaka koji su primljeni u Dečji savez. Najstariji učenici škole su im podelili bedževe i dobrodošlice.
Opštinsko takmičenje u biciklizmu
Optinsko takmičenje u biciklizmu održano je u petak16.septembra 2016. godine u Kovacici. Kao i svake godine do sada, imali smo predstavnike naše škole. Na ovo takmičenje vodio ih je profesor fizičkog vaspitanja Mirća Šamanc. Iz II1 razreda takmičili su se učenici Filp Šamanc, Andrej Groza, Lidija Caran i Gabrijela Đura, iz III1 razreda učestvovali su Kristofer Neda, Adonis Prvu i Melisa Ikonar dok su iz IV1 razreda učestvovali učenici Aleksandru Petruc i Bjanka Balan.
Učenica III1 razreda Melisa Ikonar osvojila je 3. mesto i plasirala se na pokrajinsko takmičenje koje će se održati u Novom Sadu.
Pokrajinsko takmicenje u biciklizmu
Učenica naše škole Melisa Ikonar (III1 razred) učestovala je na pokrajinskom takmičenju u biciklizmu koje se održalo u Novom Sadu 28.septembra 2016. godine. Ona je osvojila III mesto. Bravo, Melisa!
Radna subota 9.septembar 2016. godine
U subotu 9. septembra oko 9 časova smo se okupili u školskom dvorištu gde smo organizovali sportsko druženje za učenike viših razreda i likovnu koloniju za učenike nižih razreda.
Ova subota je po važećem školskom kalendaru radni, ali nenastavni dan. Dan je bio veoma lep tako da su deca, a i nastavnici uživali u prirodi. Dečaci su bili organizovani u ekipe i igrali su fudbal, devojčice su igrale košarku dok su najmlađi naši bili na školskoj bini gde u crtali, bojili i slikali.