Пуни елана и ентузијазма кренули смо у II разред. Спремно и полетно кренули смо у нове изазове, пуни идеја и креативности.
Делимо са вама најлепше слике и активности које су реализоване током септембра и октобра.
НАЈБОЉИ ЕДУКАТОРИ СРБИЈЕ 2017. ГОДИНЕ
У оквиру пројекта " Најбољи едукатори Србије 2017", у организацији Удружења Живојин Мишић из Београда, награђена сам као један од најбољих едукатора. Велика ми је част и задовољство што сам добитник ове награде. Почетком децембра је свечана додела признања. До тада, ево линка да се упознате са пројектом.
Иако смо најмлађи, својим трудом и радом, успели смо да, током ове школске 2016/17. године, освојимо десет диплома на разним конкурсима и такмичењима. Похваљени смо и награђени од стране школе и директора, како појединци, тако и колективно на нивоу одељења. Као њихова учитељица и ментор веома сам поносна на своје прваке.
Трудићемо се да тако наставимо.
Срећан и пријатан распуст желимо свим колегама и другарима!!!
Сабор учитеља Републике Србије
У Београду је 17. и 18. јуна 2017. године одржан 31. Сабор учитеља Србије „Унапређивање наставне праксе кроз размену професионалних искустава“. Сабор учитеља Србије је акредитовани стручни скуп – конференција, реализован с циљем упознавања учесника са актуелним темама из области образовања и васпитног рада и развоја професионалних компетенција учесника.
Заједно са тимом својих колега, већ трећи пут учествујем као презентер добре учитељске праксе, својим истраживачким пројектом "Тамо, амо, по Војводини"-
У оквиру Сабора учитеља реализована је и Смотра стваралаштва учитеља у образовно-васпитном процесу, где смо изложили интересантну едукативно-географску карту Војводине.
Веома сам поносна што сам, сваке године, део наставника- ентузијаста, који деле своје искуство, идеје и креативност.
Креативна чаролија
Анимирала сам своје прваке да учествујемо на 13. Међународном фестивалу дечјег стваралаштва "Вода вода-Креативна чаролија", ликовним и литерарним радовима на тему "Моје маште кап, чаролије слап". Нисмо освојили награду, али смо задовољни јер смо дали допринос неговању и развијању свести о очувању и коришћењу домаће изворске воде.
Финална манифестација одржана је 26. маја 2017. године у Бањи Врујци. Била сам гост овог фестивала и преузела похвалнице за ученике и менторе. Заједно са учитељима из Удружења зрењанинских учитеља уживала сам у овој креативној чаролији. Делим утиске са вама.
XXV конкурс "Светосавље и наше доба"
Учествовали смо и освојиле значајне награде на Међународном конкурсу " Светосавље и наше доба", у организацији Министарства просвете, Удружења војвођанских учитеља, Кола српских сестара епархије Бачке и Центра за ликовно васпитање деце и омладине Војводине.На калиграфски конкурс, у категорији I и II разреда, пристигло је 156 радова. ПРВУ НАГРАДУ освојила је моја ученица I/2,Ванеса Гросу. Специјалну награду часописа "Невен", освојила је, такође, моја ученица I/2, Анђела Божић, за ликовни рад. Свечана додела признања и награда одржана је у СТШ "Милева Марић Ајнштајн" у Новом Саду, 13. маја 2017. године. Веома сам поносна што су моји прваци део младих нараштаја и стваралаца који чувају и негују дух Светосавља.
Срећан 8. март
Прославили смо 8. март, празник свих жена. На приредби смо рецитовали најлепше стихове о мами и баки, а учитељици смо направили плакат са лепим порукама, од сваког од нас. Надамо се да јој се допада. Обрадовала је и она нас, поклонила је и девојчицама, али и дечацим (да не би били тужни) лепе нотесе са оловкама. Засладили смо се чоколадицама и бомбонама.
Срећан 8. март!
Наш први угледни час
Друго полугодиште почели смо одморни и спремни за нове подухвате. Одржали смо угледни час за шест наставника и психолога школе. Утврђивали смо о стаништима у нашој околини, њиховом биљном и животињском свету. Базични предмет је свет око нас, али смо инегративно повезали садржаје српског језика, музичке и ликовне културе. Учили смо помоћу презентације, решавали наставне листиће у паровима. Било нам је интересантно, а верујемо и гостима.
Новогодишња приредба
Учествовали смо на Новогодишњој приредби. Креирали смо пано о празницима који се ближе. Правили смо честитке, јелкице и пахуље. На приредби смо играли ритмику и рецитовали песмицу о зими и снегу. Срећни смо јер почиње зимски распуст.
Срећне празнике желимо свим другарима!
Стилови управљања- приказ за колеге
У оквиру унутрашњег стручног усавршавања често презентујем различите приказе дидактичког материјала за колеге. Заједно са колегиницом српског језика одржале смо приказ о стиловима управљања у одељењу. Подсетили смо колеге на: ауторитарни, пермисивни и демократски стил управљања, на њихове карактеристике и могућности прилагођавања, у зависности од одељења. Наставници су тестирањем открили свој стил управљања.
Додела награда "Енергија је свуда око нас 2016"
На поменутом конкурсу, под покровитељством Покрајинског секретаријата за образовање и Центра за развој и примену технике и науке, учествовали су и моји ученици. Школа нам је награђена као најбоља у Војводини, а ми се можемо похвалити двема наградама. Наш друг Матија Гросу, ученик I/2, освојио је 2. место за песму "Поздрав Сунцу", а цело одељење I/2 награђено je специјалном дипломом за колективни ликовни рад о обновљивим изворима енергије. У холу зграде АП Војводине, 24. јануара 2017. године приређена је завршна свечаност. Присуствовали смо и поносно примили дипломе и награде.
Трибина "Богатство различитост"
У малој сали Културног центра у Зрењанину , 30. новембра 2016. године, у сарадњи са колегиницом румунског језика Еленом Кожокар одржала сам стручну трибину под називом „Богатство различитости“. Организатор трибине је Удружење зрењанинских учитеља.Трибини је присуствовало 30 колега из сеоских и градских школа општине Зрењанин. Поносни смо што смо, други пут од како смо чланови удружења, представили своју школу примером добре праксе, којим смо учествовали и на XXX Сабору учитеља у Београду, 19. јуна 2016. године. Упознали смо присутне са активностима које су реализоване са децом током пројекатског рада. Такође, погледан је и снимак одржаног часа. Након презентација, учесници трибине разгледали су богату изложбу народних рукотворина националних мањина, уживали у дегустацији румунских штрудли, банатских салчића, мађарске добош торте.
Пренета је порука да смо богати онолико колико умемо да чувамо и поштујемо различитости у свом окружењу.
Пројекат "Енергија је свуда око нас"
Решили смо да учествујемо на конкурсу "Енергија је свуда око нас". Покушаћемо да креирамо ликовни рад у мозаик техници о обновљивим изворима енергије у мозаик техници. Током двомесечног рад , на часовима ликовне културе и часовима секције, успели смо да завршимо рад на стандардној величини хамер папира (100x70). Лепили смо квадратиће колаж папира и оживели Сунце, воду, ветар и земљиште, као важне обновљиве изворе енергије. Допринос су дали сви ученици. Забављали смо се, уживали, учили и развијали моторику својих малих прстију. Погледајте наш рад!
Светски дан здраве хране
У нашој школи обележен је, 16.октобра Светски дан здраве хране. Као најмлађи, дали смо свој скромни допринос овој манифестацији. Правили смо животиње од воћа и поврћа и Азбуку здраве хране.
Нова школска 2016/17. година
Моји прваци
Моја нова генерација првака броји осморо ђака. Желим им срећан полазак у школу, много успеха, дружења и лепих школских дана. Током Дечје недеље постали су чланови Дечјег савеза.
"Тамо, амо, по Војводини"
На крају нашег четворогодишњег дружења, реализовали угледни час о нашој богатој Војводини. Примењујући иновације, хеуристичком и интегративном наставом систематизовали смо знање о природним богатствима, културном, музичком и фолклорном наслеђу наше Војводине. Истраживачким радом открили смо ко су познати ствараоци који су рођени Војвођани. Игроликом наставом креирали смо едукативну географску карту, са стваралачким игровним елементима, која омогућава учење уз игру. Музиком, игром, рецитовањем и драматизацијама, дочарали смо дух равнице и указали на њено непрегледно богатство. Ученици су главни актери часа, њихова улога је доминантна и сви су укључени у реализацију сценарија часа. Угостили смо 15 наставника који су уживали.
КАКО И ГДЕ УЧИМО?
Посао наставника и учитеља захтева непрестано стручно усавршавање ради унапређивања квалитета наставе, а првенствено ради подстицања активније улоге ученика у настави. Традиционална, предавачка настава пасивизира улогу ученика, док активне методе учења, осим стицања знања, подстичу развој и богате искуство ученика, додељујући му улогу кооперативног комуникатора, дизајнера, планера и равноправног евалуатора. Примена иновативних модела рада подразумева постојање основних теоријских знања, али и стручну оспособљеност учитеља за њихову практичну примену у настави.
Током пројекатског задатка који је трајао од јануара, до априла 2015. године ученици су истраживали и проучавали појам, значај и могућности рециклаже. Дизајн пројекта обухватао је структурирани пројекатски задатак који је реализован низом различитих теоријских и практичних активности. Песме о дрвећу и драматизацију познате бајке „Добро дрво“, увежбавали смо на часовима српског језика и литерарној секцији.
На ликовним радионицама, бавили смо се креативном рециклажом, правећи разне предмете од картонских ваљака, плакате са еколошким порукама, заповестима, календаром еколошких догађаја. Мноштво понуђених активности мотивише ученике који постају кооперативни сарадници у настави. У финалној фази пројекта презентована је богата изложба радова и одржан угледни час под називом „ Добро дрво“ за наставнике и родитеље. Проблематика пројекта је значајна ради развијања еколошке свести ученика и пренета је јасна порука да природу треба чувати.
БОГАТСТВО РАЗЛИЧИТОСТИ - ЕТНО ЧАС
У наставном плану и програму за 3. разред из Природе и друштва обрађује се наставна јединица „Ко су становници истог краја“ чији је задатак упознавање ученика са националним мањинама, њиховим обичајима, ношњом, специфичном кухињом, као и развијање мултикултуралности и поштовање различитости. Да бих деци омогућила интересантније и активније савладавање садржаја, часoве сам осмислила као облик активног учења са елементима пројектне и интегративне наставе. Проучавањем материјала обрадили смо наставну јединицу на часовима природе и друштва, а на часовима музичке културе обогатили смо знања учењем музичких песмама на словачком језику, српском и мађарском. Неколико ученика IV/2 разреда похађа часове румунског и ромског језика, као изборних предмета, па је на угледном часу било и рецитовања на језицима националних мањина. Следећа фаза пројекта је практичан рад, креирани су плакати о свакој народности, учене поједине речи на свим језицима, анализирани прикупљени текстове и вршен одабир слика за сваки пано.
ЧУВАРИ СВЕТОСАВЉА - 27. I 2016.
Упорност, марљивост и стрпљивост, баш као што и учи Свети Сава, помогли су да, након месец дана преданог рада, оживимо портрет важног просветитеља, светитеља, законодавца и преданог монаха. У раду су учествовали сви ученици, у складу са својим индивидуалним способностима. Рад са ликом Светог Саве украшаваће нашу учионицу и чуваће нас као први, прави иједини источник српске духовности.
ЛИТЕРАРНИ КОНКУРС "СВЕТОСАВЉЕ И НАШЕ ДОБА"
Учествовали смо на литерарном конкурсу "Светосавље и наше доба". На часовима ликовне културе и слободних активности креирали смо рад у мозаик техници на хамер папиру, формата 100x70. Користили смо колаж - папир и лепљењем квадратића димензија 1x1cm, оживели лик Светог Саве.
ПРЕТПРАЗНИЧНО РАСПОЛОЖЕЊЕ - децембар, 2015.
Радосно ишчекујући зимски распуст и празнике, удруженим снагама са другарима из IV/1, креирали смо маштовите ликовне радове са зимским мотивима. Дружећи се на ликовној радионици уживали смо у претпразничном расположењу и припремали се за предстојеће празнике. СРЕЋНИ ПРАЗНИЦИ!